Odszkodowania za słupy energetyczne

Zmiany w środowisku, ocieplenie, nowe zjawiska, wyzwania stojące przed człowiekiem, zasoby, surowce, energia

Odszkodowania za słupy energetyczne

Postprzez Chinczyk » Pt, 15 stycznia 2010, 21:53

Odszkodowania za słupy energetyczne

W cytacie tygodnia znalazłem:

Cytat tygodnia:
"Właściciele nieruchomości, na których stoją słupy energetyczne i nad którymi przebiegają linie energetyczne, coraz częściej próbują od energetyki uzyskiwać odszkodowania za bezumowne korzystanie z nieruchomości.

W sumie ENERGETYKA: ma teraz 470 roszczeń:
=> z czego około 60 proc. zostało oszacowane na łączną wartość ok. 50 mln zł.
=> w sądach jest już stroną 80 postępowań sądowych na kwotę ok. 27 mln zł. "
Zakłady energetyczne zaczynają płacić


Podobno są już kancelarię, które zajmują się tym:
Profesjonalnie odszkodowaniami za slupy energetyczne na posiadłości właściciela.

Słup musi spełniać dwa warunki, musi być postawiony po 79 roku, oraz bez pisemnej zgody.

Podobno ceny za jeden słup zakłady płacą 50 000 pln a w internecie spotkałem cenę: 160 000 pln

A poniżej odpisują na coś takiego:

Tak odpisał zakład energetyczny
W nawiązaniu do pisma w sprawie rekompensaty za posadowione słupy informuje że linia została przekazana do eksplaatacji w latach 80-tych.
Za pośredictwem lini elektroenergetycznych realizowany jest cel publiczny polegający na dostarczaniu energi odbiorcą. W takiej sytuacji interes publiczny ma pi erszeństwo przed interesem indiwidualnym. Lokalizacja słupów na działce stanowi naruszenie prawa własnościciela do wyłącznego dysponowania nieruchomością , lecz w tym przypadku prawo doznaje ograniczenia wynikającego z ustawy z art.140 kodeksu cywilnego każdy właściciel moze korzystać ze swojego prawa w granicach określonych przez inne ustawy i zasady współżycia społecznego.Ustawą która wprowadziła ograniczenia w wykonywaniu prawa własności , były przepisy o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości , które zezwalały na zakładanie i przeprowadzanie na nieruchomościach,za zgodą terenowego organu administracji państwowej,zgodnie z zatwierdzoną lokalizacją szczegółową,przewodów służących do przesyłania elektryczności a także innych nadziemnych i podziemnych urządzeń technicznych,niezbędnych do korzystania z tych przewodów(w aktualnym brzmieniu:art.124 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami-Dz.Unr115,poz.741 ze zm.).Powołane przepisy nie przewidują obowiązku wywłaszczenia gruntu pod słupy elektroenergetyczne oraz odszkodowanie za postawienie słupów,lecz jedynie za szkody powstałe podczas budowy sieci.
Informujemy,iż na podstawie art.292k.c. Spółka EnergiaPro nabyła przez zasiedzenie służebność gruntową dla spornej linii energetycznej,ponieważ przez dłuższy czas korzysta z trwałych i widocznych urządzeń.
Mając na uwadze okoliczności sprawy,roszczenie właściciela nieruchomości jest także niezgodne z zasadami współżycia społecznego/art.5 k.c./,skoro linia energetyczna służy realizacji celu publicznego,jakim jest dostawa energii elektrycznej.


Ciekaw jest ile osób wygrało ?
Jakich argumentów używać, bo u mnie są 2 słupy 15kw i 110 kw i od wielu lat utrzymuję zakłady energetyczne.... bo ja jestem bogaty a zakłady energetyczne biedne.

Mam własną ziemię płacę za nią podatek, i do tego cześć ziemi nie pracuję dla mnie tylko dla zakładu energetycznego... a ceny prądu sobie podwyższają co roku i do tego jeszcze sobie każą płacić haracz za licznik
Chińczyk
Harmonia energii O Medycyna energii
Avatar użytkownika
Chinczyk
 
Posty: 42
Dołączył(a): Cz, 26 listopada 2009, 23:56

Powrót do GLOBAL MACRO MICRO TREND / EKONOMIA / EKOLOGIA

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość

cron